Skip to content

Gastronomi Çalışmaları​

Proje Ekibi ve Danışmanları

Koray Günyaşar

İş İnsanı, Yazar

Phoenix Antik Kenti’ni ve yakın çevresini merkeze alan; bir yandan geçmiş ve günümüz yeme içme alışkanlıklarını yakından incelerken, diğer yandan bölge gastronomi değerlerini ulusal ve uluslararası ölçekte görünür kılmayı amaçlayan bir programdır.

İç ve dış turizmin etkisiyle özellikle 2000’lerin başından itibaren bir cazibe noktası olmaya başlamış Bozburun Yarımadası’nın gastronomi ile en öne çıkmaya başlayan bölgesi, tam da Phoenix Antik Kenti’nin merkezinde ve çevresinde tanımlayabileceğimiz bölge… Phoenix Arkeoloji Projesi kapsamındaki arkeobotani çalışmaları; sözlü tarih araştırmaları, kültürel miras ve sosyoloji araştırmalarının çıktılarından da beslenerek Taşlıca başta olmak üzere Söğüt ve terk edilmiş Rum köylerini de içine alacak şekilde 2600 yıla uzanan yeme-içme alışkanlıklarının günümüze olan etkilerini ve güncel ilişkisini atölyeler ve etkinliklerle göz önüne sermeyi amaçlıyor.

Bu ilişkiler bütünü bağlamında oluşturulacak atölye, etkinlik, eğitici programlar, destekler ve projeler;

· bölgenin kendi yeme içme kültürünü ulusal ve uluslararası çapta daha görünür kılmak

· gölgede kalmış yeme içme değerlerini parlatmak, unutulmaya yüz tutmuş yeme içme değerlerini korumak

· günümüzde tatbik edilen malzeme ve tariflerin farklı yorumlarını ve ilişkilerini oluşturmaya çalışmak, bölge yeme içme ticaretini desteklemek

· gastronomi ekseninde bölge turizminde yapılabilecek değişikliklere ve gelişimlere dikkat çekmek

· bölge halkının gastronomi alanındaki faaliyetlerini desteklemek ve teşvik etmek

şeklinde ayrıntılandırılabilecek amaçlarını kapsayıcı şekilde düzenlenecektir.

Yazar ve senarist. Korku, siberpunk, gerilim, mizah ve fantastik edebiyat eserlerinin kısa hikâyeleri ve öyküleriyle paylaşılır. İstanbul’da dünyaya gelen Koray Günyaşar, sırasıyla Moda İlkokulu, Üsküdar Anadolu Lisesi ve Marmara Üniversitesi’nde eğitim almıştır. Fransızca Kamu Yönetimi lisans eğitimi alan yazar, 2000’li yüzyıllardan itibaren kısa öyküler yazmaya başladı. Xasiork’ta Orkun Uçar, Sibel Atasoy, Galip Dursun, Seran Demiral, Şevval Ateş gibi yazarlarla tanıştıktan sonra KanGüncesi.com’un kurucu kadrosunda yer aldı. Gölge Dergisi, Haftalık ve Mini Magazin’de kısa öyküler ve makaleler yayınlandı. 2006 yılında Laika Yayınları tarafından basılan, Giovanni Scognamillo’nun önsözünü yazdığı Anadolu Korku Öyküleri ve 2010 yılında YitikÜlke Yayınları’ndan çıkan 90’larda Çocuk Olmak seçiminde yer aldı. Kırca Yapım’da Olacak O Kadar yazar kadrosunda kısa süre yer alan yazar, halen kısa öykülerine Gölge Dergisi’nde devam etmektedir. Sürpriz sonlar ve kıvrak diliyle akıcılar bir üslup edinen yazar, doğaüstü, paralel evren, geçmişte gördükleri, distopik ve ilahi taşlamaların yer aldığı hikayeleriyle tanınmamaktadır.